24 Oca 2019 00:06

Haberler:

forum konusal'a hoş geldiniz. İyi vakit geçirmeniz dileğiyle.


Nükleik Asitler

Başlatan dokuzharf, 12 Nis 2018 23:18

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dokuzharf


Virüsler dâhil prokaryot ve ökaryot hücreli canlıların tümünde bulunurlar. Hücre tarafından sentezlenen en büyük ve en önemli moleküllerdir. İlk defa çekirdekte bulunduklarından, çekirdek asiti manasına gelen nükleik asitler adı almışlardır. Günümüzde nükleik asitlerin hem çekirdek, hem sitoplazma, hem de çeşitli organellerin içerisinde veya yapısında bulundukları bilinmektedir. Örneğin, kloroplast ve mitokondri organelleri nükleik asit bulundururlar.

Canlıların en önemli moleküllerinin nükleik asitler olması bu moleküllerin hücre içinde çok hayati görevler üstlenmesinden kaynaklanır. Bütün canlıların kalıtım maddesi DNA dır (bazı virüslerin RNA). Genleri taşıyan kromozomların büyük bir kısmı DNA'dan oluşmuştur. Dolayısıyla bir genin veya kromozomun niteliğinin farklı olması DNA moleküllerindeki nükleotidlerin dizilişinin farklı olmasının bir sonucudur. Şu noktayı unutmamak gerekir; her bireyin kendisine özgü bir DNA, kromozom ve gen yapısı vardır. Canlılar arasındaki farklılıklar da buradan kaynaklanmaktadır.

Nükleik asitlerin yaygın olarak kullanılan bir diğer adı yönetici moleküllerdir. Bunlar hücre yapısında ve metabolizmasında çok önemli roller oynayan  protein ve enzim gibi moleküllerin sentezini yönetirler. Ribozomlar üzerinde sentezlenen bir protein veya enzim molekülün yapısına girecek olan aminoasitlerin sayısını, çeşidini ve özellikle diziliş sırasını DNA'dan gelen mesajlar belirler. RNA'lar da bu moleküllerin sentezi sırasında çeşitli fonksiyonları gerçekleştirirler. Protein ve enzimler DNA'daki şifrelere göre yapıldıklarından bunların niteliği de bireyden bireye farklılık gösterir.

Nükleik asitlerden DNA'nın kendi kendi eşleme özelliği canlılar açısından çok önemlidir. Hücre Bölünmesi sırasında kromozomlar yapılarındaki DNA'ların eşlenmesinden dolayı kendilerini eşlemiş olurlar. Bu şekilde karakterin hücreden hücreye ve nesilden nesile aktarılması sağlanır. Bu da türün devamlılığını sağlar.